Rajstopy i ich historia

Na rynku mamy obecnie bardzo wiele rodzajów skarpetek, pończoch i rajstop damskich. Oczywiście to rajstopy są najbardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z wygody. Pończochy stosowano często w przeszłości, z braku lepszych alternatyw. Pończochy był zawodne, a przede wszystkim niewygodne. Pamiętajmy, że pończochy nie miały części złożonej z majtek. Były to po prostu dwie długie skarpety, które bardzo kiepsko się trzymały na nogach, właściwie to wcale. Dlatego trzeba było je mocować do nóg za pomocą specjalnych rozwiązań. Na przykład za pomocą podwiązki.

Dziś, ponieważ mamy wygodne rajstopy, nie używamy takich dodatków, chyba że na bal maturalny czy ślub, czy na rozbieraną randkę. Jednak podwiązki były bardzo niewygodne, często rozwiązywały się, bo w najprostszej wersji była to po prostu wstążka, wiązana na górze nogawki. Zależnie od śliskości materiału, rozwiązywała się szybko lub wolniej, jednak przy dłuższym użytkowaniu było to prostu nieuniknione. Dlatego kobiety z taką radością przyjęły wynalezienie pasa do pończoch. Nie było to rozwiązanie idealne, ale na pewno lepsze i bardziej godne zaufania niż podwiązki. Zresztą pas do pończoch bywa stosowany do dziś, chociaż oczywiście jest mniej wygodny niż rajstopy.

Odznacza się pod spódnicami i wymaga niestety noszenia halki, to jego podstawowe wady. Dlatego też najczęściej noszą go starsze pani, przyzwyczajone do jego działania. Jednak największą rewolucją w historii były rajstopy. Trzymają się na pupie same z siebie, nie odznaczają się, nie spadają. Są po prostu idealne. Niektóre z nich mają dodatkowe kliny czy inne wzmocnienia w części majtkowej. Inne rajstopy mają grubszy materiał na palcach. Pozwala to znacznie ograniczyć na przykład rozrywanie się i dziurawienie rajstop. Przede wszystkim jednak pozwala na dłuższe ich użytkowanie. Jest to też większy komfort noszenia. Takie rajstopy to przykład dobrych rozwiązań. Chociaż w modzie ciągle coś się zmienia, rajstopy przetrwały z nami już czterdzieści lat.

1 odpowiedź to “Rajstopy i ich historia”

  1. Marcelka pisze:

    Ja czasami noszę pończochy samonośne, ale to głównie na jakieś okazje lub specjalne randki

Zostaw odpowiedź